فضای ادبی اصفهان، فضای تنگ و تاریکی است(سیاوش گلشیری)

در فصل سوم  از زبان زن فرهادمطلع می¬شویم او بارها و بارها فیلم هامون را می‌بیند.

این نویسنده در پاسخ به خبرنگار ایسنا درخصوص اینکه آیا جملات کوتاه و مقطع سبک ویژه شما است یا خیر؟ بیان کرد: سعی کرده ام گاهی جملات طولانی باشد به عبارت دیگر به فراخور زمان و موقعیت های مختلف داستان جملات کوتاه و بلند می‌شوند.

وی با بیان اینکه "تمام بندها را بریده ام" نخستین رمان اوست، افزود: در این رمان پرداختن به واقعیت‌های زندگی دغدغه اصلی من بوده است. پرداختن به نسل جوانی که موقعیت‌های جوانی را پشت سر می‌گذارد و نه تنها به آرمان های خودش آن طور که باید نمی‌رسد بلکه دچار نوعی سرگشتگی نیز می‌شود.

گلشیری در این خصوص تشریح کرد: در این داستان دو پارامتر شخصیت¬های اصلی را محدود می‌کند؛ هم اجتماع محدود کننده اوست  و هم خودش به ویرانگری می‌رسد.

وی با بیان اینکه در این داستان از هر کدام از شخصیت ها نوع نگاه متفاوتی ارایه می‌شود، اضافه کرد: با توجه به سبک اپیزودیک داستان، سه شخصیت موجود هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. به همین جهت سعی در نشان دادن تضاد و زوایای دید متفاوت را داشته و موقعیت های مختلف را به تصویر کشیده‌ام.

این نویسنده در رابطه با فصل‌های مختلف این رمان ادامه داد: در فصل اول این رمان، زاویه دید محدود به ذهن، فصل دوم داستانی کوتاه و فصل سوم هم به شیوه روزنگاری یا خاطره نویسی است. به عبارت دیگر فصل اول به واسطه جریان سیال ذهن، شخصیت اصلی داستان موقعیت هایی را که از سر گذرانده یا در حال عبور از آنها است را مرور می کند و دائما در حال کنکاش جهان خود است تا موقعیت کنونی خود را کشف کند اما او هر چه پیش میرود، ناکام تر می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا این مکان را برای رونمایی از کتاب انتخاب کرده‌اید با اشاره به اینکه در موقعیت اصفهان، برنامه های رونمایی از کتاب به حد کافی مورد توجه نیست، افزود: فضای ادبی اصفهان، فضای تنگ و تاریکی است و اگر بتوانیم این فضا را شکسته و محافل ادبی بسیاری برگزار کنیم، پویندگی کافی را ایجاد خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا؛ تمام بندها را بریده ام، اسفندماه سال 1391 با مبلغ 6600 تومان در 1100 نسخه و 134 صفحه توسط انتشارات افراز به چاپ رسیده است.

گفتنی است فروش کتاب تمام بندها را بریده‌ام، روز پنجشنبه، پنج اردیبهشت‌ماه ساعت18:30 تا 20 با حضور و امضای نویسنده در شعبه دو شهر کتاب اصفهان واقع در چهار باغ بالا جنب باشگاه کارگران آغاز می‌شود.

منبع خبر:ایسنا

/ 0 نظر / 62 بازدید