در حالی که شاید بسیاری تصور می‌کردند فیلم «گرند هتل بوداپست» یا «پسرانگی» بتواند جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم سال را از‌ آن خود کند، اما داوران آکادمی اسکار، فیلم مرد پرنده (Birdman) را به این فیلم و سایر نامزدها ترجیح داده و آن را به عنوان برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم سال انتخاب کردند. در زیر لیست کامل نامزدها و برندگان هر بخش را مشاهده می‌کنید:


جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

برنده: گراهام مور برای The Imitation Game
جیسون هال برای American Sniper 
پل توماس اندرسون برای Inherent Vice 
آنتونی مک کارتن برای The Theory of Everything 
دمین شازل برای Whiplash

جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر افتباسی

برنده: آلخاندرو گونزالز ایناریتو، نیکولاس جیاکوبونه، آلکساندر دینلاریس و آرماندو بو برای Birdman
ریچارد لینک‌لیتر برای Boyhood 
ای مکس فرای و دن فوترمن برای, Foxcatcher 
وس اندرسون و هوگو گینس برای, The Grand Budapest Hotel 
دن گیلروی برای Nightcrawler

جایزه اسکار بهترین موسیقی متن

برنده: آلکساندر دسپلات برای  The Grand Budapest Hotel
آلکساندر دسپلات برای The Imitation Game 
هانس زیمر برای Interstellar 
یوهان یوهانسون برای The Theory of Everything 
گری ریشون برای Mr Turner

جایزه اسکار بهترین تدوین فیلم

برنده: تام کراس برای Whiplash
ساندرا ادیر برای Boyhood 
ویلیام گلدنبرگ برای The Imitation Game 
بارنی پیلینگ برای The Grand Budapest Hotel 
جوئل کاکس و گری روچ برای American Sniper

جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه

برنده: مت کرکبی و جیمز لوکاس برای  The Phone Call
اودد بینون و میهال برزیس برای Aya 
مایکل لنوکس و رونان بلینی برای Boogaloo and Graham 
وی هو و جولین فرت برای Butter Lamp
تلخون همزوی و استفان ایخنبرگر برای Parvaneh

جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان

برنده: پاول پاولیکوفسکی برای Ida
زازا اوروشادزه برای Tangerines 
آندری زویاگینتسف برای Leviathan 
دیمین زیفرون برای Wild Tales 
عبدالرحمان سیساکو برای Timbuktu

جایزه اسکار بهترین فیلم مستند کوتاه

برنده: آلن گوسنبرگ کنت و دانا پری برای Crisis Hotline: Veterans Press 1
آنتا کوپاژ برای Joanna
توماژ اسلیوینسکی و ماسیج اسلیسیچکی برای Our Curse 
گابریل سرا برای The Reaper 
کریستین ینسن برای White Earth

جایزه اسکار بهترین فیلم مستند

برنده: لائورا پویتراس، دیرک ویلوتزکی و  ماتیلده بونفوی برای Citizenfour 
جان  مالوف و چارلی سیسکل برای Finding Vivian Maier 
روی کندی و کون مک‌آلستر برای Last Days in Vietnam 
ویم وندرز و جولیانو ریبریو سالگادو و دیوید روزیر برای The Salt of the Earth 
اورلاندو فون اینسیدل و جوانا ناتاسگارا برای Virunga

جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن کوتاه

برنده: پاتریک آزبورن و کریستینا رید برای Feast 
دیزی جیکوبز و کریس هیز برای The Bigger Picture 
رابرت کوندو، دایسوکه سوتسومی (Dice) برای The Dam Keeper 
ترویل کوو برای Me and My Moulton 
یوریس اوپرینز برای A Single Life

جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن

برنده: Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه

برنده: Interstellar
 
 Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
X-Men: Days of Future Past

جایزه اسکار بهترین تدوین صدا

برنده : American Sniper
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar Unbroken

جایزه اسکار بهترین میکس صدا

برنده: Whiplash
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken

جایزه اسکار بهترین طراحی صحنه

برنده: The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Interstellar
Into the Woods
Mr Turner

جایزه اسکار بهترین طراحی مو و گریم

برنده: The Grand Budapest Hotel
Foxcatcher
Guardians of the Galaxy

جایزه اسکار بهترین طراحی لباس

برنده : The Grand Budapest Hotel
Inherent Vice
Into the Woods
Maleficent
Mr Turner

جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

برنده: جی کی سیمونز برای Whiplash
رابرت دوال برای The Judge 
ایتن هاوک برای Boyhood 
ادوارد نورتون برای Birdman 
مارک روفالو برای Foxcatcher

جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن

برنده: پاتریشیا آرکت برای Boyhood
لورا درن برای Wild 
کیرا نایتلی برای The Imitation Game 
اِما استون برای Birdman 
مریل استریپ برای Into the Woods

جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد

برنده: ادی ردماین برای The Theory of Everything
استیو کرل برای Foxcatcher 
بندیکت کامبربچ برای The Imitation Game 
بردلی کوپر برای American Sniper 
مایکل کیتون برای Birdman

جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن

برنده: جولین مور برای Still Alice
ماریون کوتیلارد برای Two Days, One Night 
فلیسیتی جونز برای The Theory of Everything 
روزاموند پایک برای Gone Girl 
ریز ویترسپون برای Wild

جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری

برنده : Birdman
The Grand Budapest Hotel
Ida
Mr Turner
Unbroken

جایزه اسکار بهترین کارگردانی

برنده: آلخاندرو گونزالز ایناریتو برای Birdman
ریچارد لینک‌لیتر برای Boyhood 
بنت میلر برای Foxcatcher 
وس اندرسون برای The Grand Budapest Hotel 
مورتن یلدوم برای The Imitation Game

جایزه اسکار بهترین فیلم

برنده: Birdman
American Sniper
Boyhood
The Imitation Game
The Grand Budapest Hotel
Selma
The Theory of Everything
Whiplash 



موضوع مطلب : اسکار2015 / سینما

پنجشنبه ٧ خرداد ۱۳٩٤ :: ٢:٤۳ ‎ق.ظ
محمدجوادنصریان
.: Weblog Themes By SlideTheme :.