به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این کتاب با عنوان «Pastoral» در سال 1999 منتشر شد و نویسنده در آن تاریخچه و نقدی درباره ادبیات شبانی ارایه می‌دهد. او از نویسندگان مختلفی نام می‌برد که آثار مهمی در این زمینه داشته‌اند، انواع مختلف این گونه ادبی را معرفی می‌کند، سنت‌های ضد ادبیات شبانی را برمی‌شمارد و دیدگاهی کلی درباره آثاری که در این حیطه نوشته شده‌اند ارایه می‌دهد. 

ادبیات شبانی که گاه با اصطلاح «پاستورال» خوانده می‌شود معرف سبکی ادبی و هنری است که در آن آرامش موجود در زندگی ساده روستایی و حضور در طبیعت ستایش می‌شود.

در توضیح این کتاب آمده: «ادبیات شبانی از ابتدای تاریخ طولانی‌اش برای مخاطب شهری نوشته می‌شد. بنابراین از تنش بین


شهر کوچک نزدیک دریا و روستای کوهستانی چوپان، بین زندگی درباریان و زندگی چوپان، بین انسان و طبیعت، بین عقب‌نشینی و بازگشت بهره برده است. یکی از عناصر افزوده شده به «ادبیات شبانی» منظره گاه غمگین و گاه شاد عشق روستایی است. واژه روستایی را می‌توان به معنای اهل روستا استفاده کرد اما مفاهیم سادگی زندگی که در این کاربرد استفاده شده است، با شادی ارتباط دارد.»

کتاب «ادبیات شبانی» نوشته تری گیفورد توسط موسسه خط ممتد اندیشه ترجمه شده. این اثر در 180 صفحه و از سوی انتشارات نشانه منتشر شده است.موضوع مطلب : ادبیات شبانی / تری گیفورد

پنجشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۳ :: ۱:٢۱ ‎ب.ظ
محمدجوادنصریان
.: Weblog Themes By SlideTheme :.