هم زمانی «همنوایی شبانه» با سلاخ خانه شماره پنج و بوف کور

 

 

    همنوایی شبانه ارکستر چوبها، رمانی از رضا قاسمی، برنده جایزه مطبوعاتی 1381 است.راوی، فردی است در تبعید که در اتاقی در طبقه ششم پانسیونی اجاره ای زندگی می کند. با برخوردهایی که میان شخصیت های این داستان، ایجاد می شود، شناخت راوی و جهان اطراف او برای مخاطب ممکن می شود. ساختار رمان، دالان هایی تو در تو است، به گونه ای که راوی در دو زمان روایت می کند.

یکی زمان پس از مرگش است که «فاوست مورنائو1» و «مرد سرخ پوست» پشت میز محاکمه از او بازخواست می کنند، و راوی باید دربرابر اعمالی که از او سرزده، پاسخگو باشد. در نتیجه او برای مخالفت در برابر خود مجازات می شود. مکافات او برگشت به زمان حیات مادی در قالب سگی به نام گابیک است. زمان روایت پس از مرگ، جنبه ای فرامادی به رمان می دهد و آن را چند زمانی می کند.

 

  1. زمان روایت در دوره حیات، به زمان گذشته است که البته گاهی در زاویه دید راوی، آن نیز زمان حال به شمارمی آید. زمان این روایت، جنبه مادی و زمینی دارد و با مطرح شدن مسائل جنسی، خباثت، باورهای خشک مغزانه، درگیری های سطحی و بی دلیل، و نیز در نتیجه کم بودن ابعاد مفهومی زندگی از یک طرف (رعنا، خاتون، اینگرید، و همه زنانی که معشوقه ازلی و بی کم و کاست نمی توانند باشند) و توسعه حجم مادی آن از طرف دیگر (اضافه کردن چوب ها برای بزرگ کردن اتاق ها)، دو زاویه دید متفاوت از نگاه یک راوی برای اثر ایجاد می شود. یک زاویه دید تک گویی درونی(interior monologue)   و دیگری من روایتی با زاویه دید اول شخص(first person point of view)  است. در من روایتی می گوید: 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: رضا قاسمی , نقد داستان , لیلا صادقی , هم نوایی شبانه ارکستر چوب ها


ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۸ امرداد ۱۳٩٤ | ۱:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمدجوادنصریان | نظرات ()

ادگار لورنس دکتروف (به انگلیسی: Edgar Lawrence "E. L." Doctorow) (زاده ۶ ژانویه ۱۹۳۱ - درگذشته ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۵) که بیشتر با نام ای. ال. دکتروف شناخته می‌شد، نویسنده آمریکایی بود. آثار او به‌ویژه روایت زندگی طبقه کارگر آمریکا و محرومان جامعه را در بستر حوادث تاریخی بازگو می‌کند.
مشهورترین رمان دکتروف، رگتایم نام دارد که توسط نجف دریابندری به فارسی ترجمه شده است.در ایران دکتروف را با این رمان و نیز با مقدمه‌ای که بر یکی از آثار رضا براهنی نوشت می‌شناسند.

ی. ال. دکتروف در ۶ ژانویه ۱۹۳۱ در برانکس نیویورک به دنیا آمد. مادرش «رز» و پدرش «دیوید ریچارد» نسل دوم مهاجران یهودی روس بودند. آنها بر اساس نام ادگار آلن پو نام پسرشان را ادگار گذاشتند. ادگار در مدرسه عمومی و دبیرستان علوم برانکس درس خواند. او که چندان علاقه‌ای به ریاضی نداشت بیشتر اوقاتش را در دفتر مجله ادبی مدرسه سپری می‌کرد. اولین آثار ادبی وی در همین نشریه منتشر شد.

دکتروف به کالج کنیون در اوهایو رفت و فلسفه خواند. پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۵۲، به مدت ۱ سال در دانشگاه کلمبیا در رشته نمایش انگلیسی تحصیل کرد. پس از آن به نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا پیوست و به عنوان سرجوخه در سال‌های ۱۹۴۴–۱۹۴۵ در آلمان تحت اشغال متفقین خدمت کرد.
پس از بازگشت از جنگ به نیویورک در یک شرکت فیلم‌سازی به‌عنوان خواننده و ارزیاب فیلم‌نامه مشغول به کار شد و به علت این که بیشتر فیلم‌نامه‌های وسترن می‌خواند، تحت تأثیر فضا و شخصیت‌های وسترن، اولین رمان خود را با عنوان به عصر سختی‌ها خوش آمدید در سال ۱۹۶۰ منتشر کرد. پس از کارهای ویراستاری و انتشاراتی دکتروف در سال ۱۹۶۹ ترجیح داد که


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ادگارد لورنس دکتروف , ای ال دکتروف , نویسنده , داستان نویس


ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۸ امرداد ۱۳٩٤ | ۱:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمدجوادنصریان | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.